Friday, June 13, 2014

Men's Collection - Why Not?

Sometimes women departments are just not enough for me. I have too much difficulty finding what I'm really looking for. Especially when I'm looking for oversized knits, sweatshirts and t-shirts. However, this problem of mine helped me discover a really nice way: Wearing from men's department. This tendency started with attention-
grabbing clothes that I like, and continued with finding the clothes that I was exactly looking for, in men's department more than women's, and now it's a habit that I can never quit.
 Actually this trend started appearing with boyfriend jeans trend but women no longer buy boyfriend jeans from men's section, they are available in women's already. And as you may understand, this is not exactly what I'm talking about,what I mean is wearing clothes from men's section. The best part of it is when you go and buy something from men's section, combining it with the clothes which are the most basic pieces of women's. This will help you create a really new and original style.


Bazen mağazaların kadın reyonları bana gerçekten yetmiyor. Aradığımı bulmakta oldukça zorlanıyorum, özellikle de oversized diye tabir edilen dökümlü kazaklar, tişörtler aradığımda. İşte bu problemim bana çok güzel bir keşfin kapılarını açtı: Erkek reyonları. Bu reyonlarda dikkatimi çeken giysilerle başlayan bu eğilim, aradığım formda parçaları kadın reyonlarına nazaran erkek reyonlarında bulmamla devam etti ve artık vazgeçilmezim oldu.
Aslında bu akım kendini boyfriend jean modasıyla kendini göstermeye başlamıştı ama artık boyfriend jeanler kadın reyonlarında satılıyor. Ama anladığınız gibi benim demek istediğim bu değil, ben gerçekten erkek reyonlarından giyinmekten bahsediyorum. En güzeli de gidip erkek reyonundan bir şey aldığınız zaman onu kadın giyiminin temel parçalarıyla kombinlemek. Bu sizin ortaya yepyeni ve orijinal bir tarz çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

One of my favourite bloggers, StyleScrapbook, also loves wearing from men's department. Here are a few outfits that she wears men's collection. 
En sevdiğim bloggerlardan biri olan StyleScrapbook da erkek reyonlarından giyinmeyi oldukça seven biri. İşte size erkek giysileriyle oluşturduğu kombinlerden birkaç örnek.

Well, what kinf of clothes can be worn from men's section?
I think almost every single piece can be worn as long as you combine them correctly. I personally prefer to wear t-shirts,knits and sweatshirts more. But, it they fits you, even pants and shoes can be worn. Nowadays, scarves, bags and bracelets really make me wanna buy them in men's departments, those may be good choices.
Peki hangi parçaları kullanabilir erkek reyonlarından?
Bence neredeyse her parçayı doğru kombini yaptıktan sonra kullanabiliriz. Ben en çok tişört,kazak ve sweatshirt alıyorum erkek reyonlarından. Ama bedeni uyuyorsa pantolon ve ayakkabı bile alınabilir bence. Özellikle fular, çanta ve bileklikler çok gözüme çarpıyor erkek reyonlarında, bunları almak da güzel fikir olabilir.
Here are some pieces that you can buy from men's department.
İşte erkek reyonlarından kullanabileceğiniz birkaç örnek.

 So what are your opinions about wearig from men's department? Do you also do it or are you gonna try it after reading this post? :D
Peki sizin erkek reyonunda giyinmekle ilgili düşünceleriniz neler? Siz de bunu yapanlardan mısınız ya da bu yazıyı okuduktan sonra yapacak mısınız? :D

Xxx,
Cansın

4 comments:

 1. Great post!
  Kisses
  http://www.summerwine.es/

  ReplyDelete
 2. Great post!
  http://fashion-soup.com/

  ReplyDelete
 3. I've never tried something like that. Great post. Wish to check out my blog.
  Leja

  justabriefmoment.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Buon inizio settimana cara!
  Bello sempre bello!
  Se vuoi passa anche da me, nuovo look: http://theroaronthecatwalk94.blogspot.it/2014/08/mountain-trip-ieri-ho-impegnato-la-mia.html#more fammi sapere cosa ne pensi! E se ti va segui il mio blog!
  FB: https://www.facebook.com/pages/Catwalks-Roar/664630293606092?ref=hl
  INSTARAM: http://instagram.com/micuccidebora
  Ti aspetto, baci :*

  Good week dear!
  Nice always nice!
  If you want to go even to me, new look: http://theroaronthecatwalk94.blogspot.it/2014/08/mountain-trip-yesterday-I-engaged-the-mia.html#more let me know what you think! And if you should follow my blog!
  FB: https://www.facebook.com/pages/Catwalks-Roar/664630293606092?ref=hl
  INSTARAM: http://instagram.com/micuccidebora
  I'll wait, kisses: *

  ReplyDelete